Outside Riser 45° Cable Tray ECT100 100x400 SS304
Product number:
ECTOR100-400-45-SS304
Brand:
Eurostrut
Fast delivery
20 years of expertise and experience
Own brand of high quality
Variations
Product number
Material quality
Angle
Suitable for cable tray height
For tray width
Material quality:
Hot dip galvanized
Angle:
45°
Suitable for cable tray height:
100 mm
For tray width:
100 mm
Product number
Material quality:
Hot dip galvanized
Angle:
45°
Suitable for cable tray height:
100 mm
For tray width:
150 mm
Product number
Material quality:
Hot dip galvanized
Angle:
45°
Suitable for cable tray height:
100 mm
For tray width:
200 mm
Product number
Material quality:
Hot dip galvanized
Angle:
45°
Suitable for cable tray height:
100 mm
For tray width:
300 mm
Product number
Material quality:
Hot dip galvanized
Angle:
45°
Suitable for cable tray height:
100 mm
For tray width:
400 mm
Product number
Material quality:
Hot dip galvanized
Angle:
45°
Suitable for cable tray height:
100 mm
For tray width:
500 mm
Product number
Material quality:
Hot dip galvanized
Angle:
45°
Suitable for cable tray height:
100 mm
For tray width:
600 mm
Product number
Material quality
Angle
Suitable for cable tray height
For tray width
Material quality:
Stainless Steel 316
Angle:
45°
Suitable for cable tray height:
100 mm
For tray width:
100 mm
Product number
Material quality:
Stainless Steel 316
Angle:
45°
Suitable for cable tray height:
100 mm
For tray width:
150 mm
Product number
Material quality:
Stainless Steel 316
Angle:
45°
Suitable for cable tray height:
100 mm
For tray width:
200 mm
Product number
Material quality:
Stainless Steel 316
Angle:
45°
Suitable for cable tray height:
100 mm
For tray width:
300 mm
Product number
Material quality:
Stainless Steel 316
Angle:
45°
Suitable for cable tray height:
100 mm
For tray width:
400 mm
Product number
Material quality:
Stainless Steel 316
Angle:
45°
Suitable for cable tray height:
100 mm
For tray width:
500 mm
Product number
Material quality:
Stainless Steel 316
Angle:
45°
Suitable for cable tray height:
100 mm
For tray width:
600 mm
Product number
Material quality
Angle
Suitable for cable tray height
For tray width
Material quality:
Stainless Steel 304
Angle:
45°
Suitable for cable tray height:
100 mm
For tray width:
100 mm
Product number
Material quality:
Stainless Steel 304
Angle:
45°
Suitable for cable tray height:
100 mm
For tray width:
150 mm
Product number
Material quality:
Stainless Steel 304
Angle:
45°
Suitable for cable tray height:
100 mm
For tray width:
200 mm
Product number
Material quality:
Stainless Steel 304
Angle:
45°
Suitable for cable tray height:
100 mm
For tray width:
300 mm
Product number
Material quality:
Stainless Steel 304
Angle:
45°
Suitable for cable tray height:
100 mm
For tray width:
400 mm
Product number
Material quality:
Stainless Steel 304
Angle:
45°
Suitable for cable tray height:
100 mm
For tray width:
500 mm
Product number
Material quality:
Stainless Steel 304
Angle:
45°
Suitable for cable tray height:
100 mm
For tray width:
600 mm
Product number
Material quality
Angle
Suitable for cable tray height
For tray width
Material quality:
Pre galvanized
Angle:
45°
Suitable for cable tray height:
100 mm
For tray width:
100 mm
Product number
Material quality:
Pre galvanized
Angle:
45°
Suitable for cable tray height:
100 mm
For tray width:
150 mm
Product number
Material quality:
Pre galvanized
Angle:
45°
Suitable for cable tray height:
100 mm
For tray width:
200 mm
Product number
Material quality:
Pre galvanized
Angle:
45°
Suitable for cable tray height:
100 mm
For tray width:
300 mm
Product number
Material quality:
Pre galvanized
Angle:
45°
Suitable for cable tray height:
100 mm
For tray width:
400 mm
Product number
Material quality:
Pre galvanized
Angle:
45°
Suitable for cable tray height:
100 mm
For tray width:
500 mm
Product number
Material quality:
Pre galvanized
Angle:
45°
Suitable for cable tray height:
100 mm
For tray width:
600 mm
Product information
| Change of direction : | Vertically descending |
|---|---|
| Angle : | 45° |
| Construction type : | Bend rigid |
| Bend model : | Segmental bend |
| For connection with screws : | Yes |
| For screwless connection : | No |
| With cover : | No |
| Inner radius : | 50 mm |
| Suitable for cable tray height : | 100 mm |
| Suitable for cable tray width : | 400 mm |
| Material thickness : | 1 mm |
| Side perforation : | No |
| Bottom perforation : | Yes |
| Model : | Integrated connector |
| Material : | Stainless steel |
| Material quality : | Rustproof and acidproof steel |
| Colour : | Stainless steel |
Outside Riser 45° Cable Tray ECT100 100x400 SS304 with sizes H=100mm, W=400mm, E (thickness)=1,0mm, 45°, stainless steel 304, including 16x EFS08x15-304 Eurostrut fixing set (bolt M08x15, nut and washer).